Jaki internet wybrać do mieszkania – mobilny czy stacjonarny?

Wiele osób staje przed trudnym wyborem odpowiedniego łącza internetowego do wykorzystywania w mieszkaniu. Część z nich przeświadczona jest o wyższości Internetu stacjonarnego, a inni preferują jego mobilny odpowiednik. Podpowiadamy, który rodzaj Internetu sprawdzi się lepiej.

Jaki Internet do mieszkania?

Łącze stacjonarne pozwala na korzystanie z Internetu w konkretnym miejscu, na przykład mieszkaniu. Aktualnie, najczęściej jest to Internet światłowodowy wyróżniający się dużą prędkością przesyłu danych oraz stabilnością. Taki rodzaj łącza w połączeniu z routerem i za pomocą technologii Wi-Fi może wysyłać sygnał do wielu urządzeń jednocześnie. Przepustowość Internetu powinna być dostosowana do ilości mieszkańców i wykorzystywanych sprzętów. Internet mobilny z kolei może być wykorzystywany w dowolnym miejscu, nie tylko w miejscu zamieszkania. Jego użytkownicy otrzymują kartę SIM, która może zostać włożona do różnych urządzeń mobilnych, które zabieramy ze sobą podczas wyjazdów, na przykład na wakacje. Z tego względu jest to bardziej uniwersalne rozwiązanie. Niestety, taka opcja wiąże się z ewentualnymi problemami z zasięgiem, którego siła jest uzależniona od kilku czynników – między innymi od ukształtowania terenu.

Stałe łącze do mieszkania

Obecnie najwydajniejszy rodzaj stałego łącza to Internet światłowodowy. Wyróżnia się znacznie większą prędkością transferu danych i stabilnością od wszystkich alternatyw. Łącze takie jest niewrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe, co minimalizuje ryzyko utraty połączenia w najmniej pożądanych momentach. Prędkość takiego łącza może wynosić aż 1000 Mb/s, co oznacza możliwość korzystania z platform streamingowych oraz telewizji online w najwyższej rozdzielczości. Ponadto, daje możliwość przeprowadzania komfortowych rozmów wideo lub wykonywania pracy zdalnej. Światłowód oznacza brak limitów transferu danych, dzięki czemu sprawdzi się nawet w przypadku dużych gospodarstw domowych, w których wykorzystuje się wiele urządzeń mobilnych. Co ważne, każdy użytkownik może liczyć na taką samą jakość Internetu, niezależnie od ilości wykorzystywanych sprzętów.

Internet mobilny do mieszkania

Jedyna wada Internetu światłowodowego to konieczność instalowania kabli i wiercenia dziur w ścianach. Nierzadko jest to problem dla ludzi wynajmujących mieszkania, których właściciele nie godzą się na tego typu działania. W takich przypadkach najrozsądniejsze rozwiązanie to Internet mobilny. Powinno to być łącze korzystające z innowacyjnej technologii 5G, która stanowi godne i znacznie bardziej wydajne następstwo dla 4G. W odróżnieniu od technologii 4G zapewnia bowiem znacznie większą prędkość transferu danych. Ponadto łącze 5G jest stabilniejsze, a takie czynniki jak ukształtowanie terenu i warunki pogodowe nie mają aż takiego wpływu na jego wydajność. 

Stabilny światłowód od INEA

Jak wspominaliśmy powyżej najwydajniejszy rodzaj Internetu do mieszkania to światłowód. Jest to opcja znajdująca się w ofercie uznanego dostawcy usług telekomunikacyjnych, jakim jest INEA. Światłowód symetryczny od firmy INEA zapewnia równą prędkość wysyłania i odbierania danych, która może wynosić aż 1000 Mb/s. Ponadto, klienci INEA mogą korzystać z telewizji internetowej w wysokiej rozdzielczości. Warto zaznaczyć, że osoby, które nie mogą sobie pozwolić na instalację łącza światłowodowego, mogą skorzystać z wydajnego Internetu mobilnego od INEA.

Wybierając Internet do mieszkania, warto więc zwrócić uwagę na dwie opcje: łącze mobilne oraz światłowody. Ta pierwsza sprawdzi się w miejscach, w których nie ma możliwości instalowania okablowania w ścianach. W innych przypadkach warto inwestować w łącze światłowodowe, które zapewnia bardzo wysoką stabilność i szybkość, która zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika sieci.

 

Artykuł sponsorowany